Бюджетний ремонт: як клеїти паперові шпалери в домашніх умовах
Якщо має бути недорогий ремонт в квартирі, то немає сенсу купувати настінні покриття, які зовні будуть дисонувати з іншими елементами інтер'єру приміщень. В такому випадку корисніше вибрати оздоблювальний матеріал з бюджетної лінійки з хорошими показниками по ціні-якості. Однак за товаром потрібно йти в магазин тільки після попереднього ознайомлення з питанням, як клеїти паперові шпалери.
Різновиди паперових шпалер
Сучасні настінні покриття - це багатошарові конструкції. Від робочих якостей основи і верхнього шару залежать зносостійкість полотен, стійкість до несприятливих умов експлуатації, розриву, деформації, збереженню інтенсивності фарбування. Сама поклейка паперових шпалер - це завершальний етап, який теж необхідно виконати правильно. Тому почнемо з вибору продукції.
Отже, який же оздоблювальний матеріал на паперовій основі сьогодні пропонують виробники:
- власне паперові покриття;
- з вініловим верхнім шаром;
- під фарбування.
Це найпопулярнійший у продажу асортимент. Одношарові варіанти екологічні, паро- та вологопроникні, виготовляються в хорошому наборі дизайнерських рішень. Але рекомендується клеїти шпалери паперові, як основний матеріал для рівних, без вад сухих стін, які не схильні до утворення цвілі і для надмірного впливу сонячних променів.
Двошарові паперові (дуплекс) покриття більш довговічні, можуть мати поверхню як гладку, так і рельєфну. До цієї ж товарної лінійки відноситься різновид під фарбування. Виконується обклеювання стін паперовими шпалерами даного універсального типу під будь-який дизайн-проект. Фактурна поверхня і можливість перефарбовувати оздоблювальний матеріал при новому ремонті - головні плюси популярного виду.
Ще один вид покриттів - з вініловим верхнім шаром. Це дуже практичний матеріал, який стійкий до механічного впливу, вологи, ультрафіолету, стирання. Однак навіть правильна поклейка паперових шпалер має свої труднощі, так як матеріал досить важкий. При експлуатації слід пам'ятати, що поверхня полотен повітрянепроникна. Тому наклеювати їх краще в добре провітрюваних приміщеннях.
Підготовка до робіт
Щоб обробити стіни за допомогою рулонних полотен, не завжди є сенс викликати майстрів. Можна клеїти паперові шпалери самому, тому що монтаж досить простий, не вимагає безлічі інструментів і підготовчих робіт. Познайомимося з основними етапами.
Підготовка кімнати до наклеювання шпалер
Напередодні проведення монтажних робіт рекомендується провітрити приміщення, а в намічений день щільно закрити вікна і двері. Температура в кімнаті повинна бути в межах 10-25 градусів. Для безпеки електрика відключається, розетки і вимикачі підготовляються, на підлогу кладеться целофан.
Тепер час подумати про стіни перед тим, як клеїти шпалери на паперовій основі. Старі покриття потрібно прибрати. Для цього на них робляться надрізи, полотна намочують водою або мильним розчином. Після цього шпалери видаляются за допомогою шпателя. Що робити, якщо залишилися дрібні частини? Вони знову змочуються і через деякий час видаляються шпателем.
У деяких випадках доводиться видаляти стару фарбу, інакше шпалери на паперовій основі клеїти буде легко, але вони швидко відстануть від стіни разом з пофарбованим шаром. Тонкий шар змочується водою і просто видаляється ганчіркою або поролоновою губкою, для щільного - застосовується шпатель. Від емалі позбуваються за допомогою спеціальної змивки.
На наступному етапі виконується грунтовка. Це підвищує адгезію, на ній не утворюється цвіль. Найчастіше достатньо одного шару грунтовки.
Розкрій шпалер і розмітка стін
При всьому різноманітті асортименту розмірна лінійка, як правило, стандартна. Діапазон ширини рулону становить 0,53 - 1,4 метра, довжина дорівнює 10,05 метра. Виняток по довжині робиться тільки для покриттів під фарбування, ця характеристика збільшується до 12 - 25 метрів. Щоб правильно клеїти паперові шпалери, потрібно точно виміряти висоту стелі і зробити припуск 5-10 см.
Якщо в приміщенні всі кути різної висоти, то розкрій шпалери виконується за максимальним розміром. Однотонні полотна можна відразу нарізати на всю кімнату. Не складає труднощів в цьому випадку клеїти паперові шпалери одному. Більш складно нарізати шпалери з малюнком. Слід визначити крок зображення, знайти найменше кратне число і так кроїти смугу, навіть якщо цифра буде більше висоти стелі до плінтуса. Тому після підрахунку смуг перед покупкою варто купувати на 1-2 рулону більше.
Розмітка стін починається з найближчого до вікна кута після попередньої перевірки його вертикальності. Для цього рівнем або схилом на відстані 1-2 см наноситься вертикальна лінія. Де відстань до кута максимальна, ставиться олівцем точка і від неї відміряється ширина полотна, наприклад, 53 см. Там знову ставиться крапка і проводиться вертикальна лінія. Вийшла розмітка для першого полотна. Решта виконуються паралельно.
Підготовка клею
Яким же клеєм клеїти паперові шпалери? Вибір широкий, тому досить ознайомитися з інструкцією на упаковці перед покупкою. У ємність наливається 5-7 літрів води, в неї кладеться клей і маса ретельно розмішується вручну, щоб зникли грудочки.
Поки суміш набухає, необхідно нарізані листи скласти драбинкою з кроком 1-2 см для зручності і оптимізації процесу. Тепер дивимося на розчин, він повинен бути в'язким, в міру густим.
Рекомендовані інструменти
Щоб клеїти паперові шпалери без бульбашок, полотна потрібно промащувати рівномірно по всій площі тонким шаром за допомогою валика або широкого пензлика. Можна використовувати шпатель. Для нарізки листів підійде будь-який гострий ніж. Набір інструментів в цілому досить стандартний.
Процес поклейки шпалер
Процедура починається з промазування клейовою сумішшю підготовленого полотна. Поки склад вбирається, маса наноситься на розмічену під лист ділянку стіни. Нижня частина шпалери для зручності складається навпіл. Швидко і правильно клеїти вінілові шпалери на паперовій основі потрібно таким же способом, так як вони важче за вагою. Після приклеювання верхньої частині смуги, відкріплюється і прикладається нижня ділянка.
Для кращого зчеплення з поверхнею лист розгладжується ганчіркою зверху вниз і від центру до країв. Смуги клеяться встик, при цьому потрібно враховувати симетрію малюнка. Ці місця потім прокочуються вузьким гумовим валиком. Як клеїти вінілові шпалери на паперовій основі встик або внахлест? Фахівці рекомендують встик, щоб не вийшло потовщення оздоблювального матеріалу.
Поклейка в важкодоступних місцях
Якщо на гладкій стіні клеїти паперові смуги нескладно, навіть новачок швидко освоюється, то до нерівної поверхні, кутів, зон вікон, дверей, розеток, батарей слід ставитися більш уважно. Для кутів внутрішніх і зовнішніх готується смуга з припуском 1-2 см, якщо вони викривлені, то цифра сягає 5-6 см, потім зайве обрізається. При утворенні зморшок після приклеювання робляться перпендикулярні їм надрізи.
Для нерівних поверхонь стін краще клеїти вінілові шпалери на паперовій основі. Вони добре маскують дрібні дефекти. За радіатором майстри не радять розміщувати настінні покриття. Досить при обклеюванні бічних сторін батареї трохи зайти за неї.